Futbol Özgürlüktür, Dikdörtgene Hapsedemezsiniz!

Futbol nedir sorusunun pek çok cevabı var. Sanırım en meşhurlarından birisi "Futbol 22 kişiyle oynanan ve sonunda (rakip Atletico değilse) Almanların kazandığı bir oyundur." 22 kişiyle oynanıyor olmasının yanı sıra futbol daima yuvarlak bir topla oynanır çünkü topun sahada yuvarlanabilmesi gerekir. Ve futbol dikdörtgen bir sahada oynanır. Ama neden? Futbol sahası neden dikdörtgen? Neden yuvarlak veya üçgen veya herhangi bir çarpık form değil de dikdörtgen?

Bu sorunun cevabını Joganita yazarlarımıza sordum. Şu cevapları aldım:

"En ideal format o."

"Dikdörtgen çizmek her zaman daha kolay olmuştur."

"İçirmeyin şu çocuğa, sonra saçma sapan sorular soruyor."

"Bütün köşegenleri düşününce bir dikdörtgen kalıyor mantıklı olan."

"Eskiden kesin çizgiler hakimmiş hayata, ovalliğe, sıradışılığa yer yokmuş."

 

Tayland'ın başkenti Bangkok'un Khlong Toei adında bir gecekondu semti var. Futbol oynamak için herhangi bir uygun alanı bulunmayan bu semtte sıradışı bir proje geliştirildi: Unusual Football Field. Sıradışı demek çok ahlaki bir durum değil aslında. Çoraplardan top yapıp herhangi bir yeri futbol sahasına çevirebilen çocuklardık zamanında. Ve futbol sahaları da aslında FIFA'nın belirlediği kurallar çerçevesinde çizilen sahalar değil, çocukların buluşup birlikte oynadığı, ter döktüğü yerlerdir, olmalıdır.

 

Khlong Toei her tarafında yapılaşma olan ve boş alanı bulunmayan bir gecekondu semti. Kuşbakışı fotoğraflarda çatıdan başka bir şey görülmüyor. Şehrin caddesi neredeyse yok ve sokaklar da çatılar arasında kayboluyor. Üç beş boş alan da o kadar şekilsiz ki hiçbir müteahit oralara apartman dikmeye cesaret edemiyor.

 

 

Reklam ajansı CJ Worx ve emlak şirketi AP Thailand birlikte Unusual Football Field projesi kapsamında Khlong Toei'de futbol oynamaya uygun boş alanlar belirlenip futbol sahasına dönüştürülüyor. Burada futbol oynamaya uygun tanımını futbol oynamaya uygun anlamında kullanıyorum. FIFA standartları Joganita'yı ve Joganita ruhlu insanları bağlamaz.