Türk Futbolunda Tutunamayanlar

"İlk başarısız ünlü futbolcu transfer hangisiydi" sorusunun cevabı sanırım çoğu kişiye göreceli bir soru olacaktır. Bana göre ilki Doğu Alman Ligi'nin gol kralı Torsten Gütschow'du.

Alman futbolcu 1992/93 sezonu ortasında Holmann yönetimindeki Galatasaray'a transfer olmuş, sessiz sedasız 10 golünü sıralamış, özellikle tartışmalı, 8-0'lık Ankaragücü maçında attığı gollerle Galatasaray'ın şampiyonluğuna katkı sağlayarak nedenini bilemediğimiz bir sebepten ülkesine geri dönmüştü.

 

 

2 yıl sonra bu sefer İzmir'den müthiş bir haber almıştık. Cannes ve Monaco formaları ile parlayan Fildişili süper solak Fofana Karşıyaka'da idi. Karşıyaka'da sadece 6 maça çıkan Fofana'yı izlemeye çok fırsat bulamadan Suudi Arabistan'ın Al Nasr takımına transfer olmuştu. Çıktığı 6 maçtaysa 3 golü vardı.

 

Aynı sezon Türkiye 1. liginde kendisine büyük hedefler koyan Cem Uzan'ın İstanbulspor'u, paraya acımadan teknik direktörlüğe Leo Benhaker'i getirmişti. Hollandalı hoca gelirken yanında Hollanda Milli Takımının önemli oyuncuları Van den Brom ve ünlü golcü Peter Van Vossen'i getirmişti. Bir önceki sezonun tüm göze batan yerli oyuncularını da toplayan İstanbulspor, takım olmayı başaramamıştı ve Van Vossen 16 maçta 5 gol atıp Glasgow Rangers'ın yolunu tutmuştu.

 

 

1 yıl sonra ise yine İstanbulspor, bu sefer '94 Dünya Kupasında bir maçta Kamerun'a 5 gol atarak gol kralı olan Rus golcü Oleg Salenko'yu getirir Türkiye'ye. Rus golcü de uyum sürecini zor atlatır. Tam uyum sağlamış ve gollerini sıralamaya başlamış derken bir anda Türkiye'den ayrılma kararı almıştı. İstatistikleri ise 18 maçta 11 goldür.

 

 

Ardından 3 İstanbul kulübü ve Trabzonspor birçok ünlü futbolcu getirmeye başladı ve birçoğu da başarısız olup döndüler; Campbell, Anderson, Moldovan, Rebrov, Kostadinov, Marcelinho, Knup, Musampa ve Lange bunlardan sadece birkaçı. Büyük takımların yıldız futbolcu ısrarı halen devam etmekte ama akılda kalanların çoğu Türkiye'ye gelen yıldızlar değil, Türkiye'de yıldız olanlardır: Prekazi, Baliç, Şota, Szymkowiak, Lazetiç, Uche, Okocha, Vugrineç, Karhan, Carew, Jonsen, Geremi, Yattara, Skoko.