Kızılderili’den Mitolojik Canavarlara; Futbol Arması Kimlikleri

Liverpool FC - Özgür Liverbird

 

Liverpool’un temeli biraz Karadeniz’e dayanıyor desek sizi yanıltmış sayılmayız. Liverpool’un ana temasını “Liverbird” oluşturuyor. Liverbird 13. yy dan itibaren Liverpool kentinin de ana simgesi olarak karşımıza çıkıyor. Yarı karabatak, yarı kartal olan bu kuş ismini Karadeniz kıyısında bulunan ve Liviopolis adını taşıyan şehirden almıştır.

 

Armanın ana merkezinde bulunan bu kuşun üst kısmında kulübün ünlü sloganı "You'll never walk alone" mottosu yazar. Amblemin sol ve sağında bulunan alevler ise 15 Nisan 1989’da Hillsborough’da hayatını kaybeden 96 Liverpool taraftarının anısına eklenmiştir.

 

Genoa CFC - Griffin Canavarı 

 

İtalya’nın Milan, İnter ve Juventus’tan sonra dokuz şampiyonluk ile zirveye en fazla oturma unvanına sahip dördüncü takımı; Genoa CFC.

7 Eylül 1893 tarihinde İngilizler tarafından bir atletizm kulübü olarak kurulmuş ve kuruluşundan 4 yıl sonra adını futbolla özdeştirmiştir. Genoa CFC armasında mitolojik bir yaratık olan Griffin’i barındırıyor. Bu antik yunan canavarının vücudu aslan, başı ve kanatları ise  kartal olarak figürlenmiştir. Griffin mitolojik anlatılara göre son derece cesur ve gururlu bir hayvandır. Yine bu anlatılarda pençelerinin bir fili dahi taşıyabilecek kuvvette olduğu ve  onları bir kupa olarak kullanabildiği de geçer.  

Armanın üst köşesindeki haç 11. yy ile 18. yy arasında var olan Genova Cumhuriyeti’nin bayrağıdır. Bugün İlgiltere gibi ülkelerin yanında Barcelona futbol takımın da bayrağında bulunan haçın orijinali Genova Cumhuriyeti’nden geliyor. Griffin yaratığının arkasında yer alan Kırmızı- Mavi renkler ise Genoa takımın kendi renklerini simgeliyor.

 

Ajax FC - 11 Çizgili Aias

 


18 Mart 1900 tarihinde kurulan Ajax’ın arması kuruluşundan bu yana birkaç kez değişime uğramıştır. Yaklaşık 30 yıl Ajax forması giyen bir futbolcu figürünü armasında kullanan Hollanda kulübü daha sonra Yunan mitoloji kahramanlarından Aias’ı armasına konu etmiştir. Truva savaşına katılan Aias, Hektor’u yaralamış ve daha sonra üzüntüden kendini öldürmüştür. Ajax FC daha sonra yeniden bir arma dizaynına girmiş ve bu yeni armada mitolojik kahraman Ajax’ın başını 11 çizgi ile oluşturmuştur. Bu 11 çizginin özelliği Ajax FC’nin sahaya çıkan 11 futbolcusunu temsil etmesidir.

 

Atalanta - Seri A'nın Savaşçı Kadını!

 

İtalya’nın şampiyonluk yaşayan kulüplerine verilen bir unvan var: Yedi Kız Kardeşler. Ne yazık ki Atalanta bu yedi kız kardeşlerin arasına giren kulüplerden biri olamadı. İtalyan Kulübü, ismi gibi armasını da Yunan Mitolojik kahramanlardan biri olan “Atalanta” dan alıyor. Atalanta’yı arma ve ismini Olimpiyat oyunlarına dayanarak Yunan Mitolojisinden seçen diğer kulüplerden ayıran bir özellik var; mitolojik kahramanımız bir “Kadın


Anlatıya göre Atalanta’nın babası Lasius, eşi Atalanta’ya hamileyken bir erkek çocuğu olmasını çok istemiş. O dönemlerde de kürtaj yasak mı bilinmez kız çocuğu gören Lasius kız bebeği alıp yabani hayvanların beslendiği bir ormana bırakmış. Durumu yukarıdan izleyen Doğa Tanrıçası Artemis Atalanta’yı emzirmesi için bir dişi ayı görevlendirmiş. O dişi ayının emzirdiği Atalanta büyümüş ve çok iyi bir atlet, dillere destan bir avcı ve destansı güzellikte bir kadın olmuş. İşte mitolojik temellere dayanarak Atalanta kulübünün ismi ve aramasını hikayesi.
“Ben Atalanta, Lasius’un kızı Atalanta! Babamı kim öldürdü Ayı ?” 

 

CSD Colo Colo- Bir Yerli Futbol Kabilesi

 

 

Başta ismi ile bizde sempati uyandıran Şili’nin 16 şampiyonlukla efsane kulübü ismini Mapuçe’nin Kızılderili reisi Colo Colo’dan alıyor. Anlayacağınız üzere armasında yer alan Kızılderili abimiz de Colo Colo. Takımımız biraz yöresel temellere dayanıyor. Keza ismini aldığı Mapuçe’nin anlamı- Mapu:Toprağın, Çe: İnsan = Toprağın İnsanı.Şefin yönetimindeki geniş ailelerden oluşan mapuçeler savaş zamanı ile beraber büyük gruplar halinde toplanır ve aralarından bir kaptan – Tıpkı bir futbol takımı gibi -  (Balta-Taşıyıcı) seçerler. 1536 yıllarında İspanyollar ile uzun yıllar devam eden “Arauco(İsyan)” savaşını vermişler ve o savaşı asla kaybetmemişlerdir. Mapuçeler haklı isyanlarını kazandılar ve 900.000’e kadar nüfusu ile Şili’de varlıklarını devam ettiriyorlar. Futbol takımları ise Colo Colo. İşte sizlere yöresel bir takım, halk ve arma.

 

SampDoria - Bacicia'nın Doria'sı 


İki takımın birleşmesi ile ortaya çıkan Sampdoria’nın asıl renkleri 4 renk ile Mavi- Beyaz ve Kırmızı- Siyah’tır. Bunun nedeni de bu renklerin birleşen iki kulübün renkleri olmasıdır. Sampdoria’nın armasındaki kafa silüeti “Bacicia” dedikleri, Cenova’lı Denizci’yi simgeleyen bir figürdür. Bu figürünün kullanılmasının ana nedenlerinden biri Cenova’nın bir liman şehri olmasıdır. Birleştiği iki kulüpten biri olan Doria sadece arma konusunda dominant kalmadı. Sampdoria taraftarları kulübe kısaca “Doria” diyor ve tezahüratlarında Doria’yı Sampdoria’dan daha sık kullanıyor.