Stockport County’nin Ticari Hamlesi ve Trabzonspor’a Uygulanabilirliği

İngiltere’nin mütevazı binlerce kulübünden bir tanesi Stockport County... Ligler sıralamasında 5. lig olan Konferans Ligi’nde mücadele eden, bulunduğu şehir Manchester’ın en güçsüz takımlarından biri olan bu takım adını dünyaya iki şekilde duyurdu. İlki, 1975 yılında, bir Manchester United efsanesi olan George Best’in çok kısa bir süre bu takımda forma giymesi (3 maç 2 gol), ikincisi ise bu yazının konusu olan yatırım hamlesi.

Bahsedeceğim olay yeni değil aslında, 2000’li yılların başlarında gerçekleşti. Stockport yönetimi bir atılım peşindeydi ve doğru stratejiyi arıyorlardı. Pazarlamadan sorumlu yönetici Steve Bellis dünyaya açılmayı ortaya attı. Çünkü yerel bazda çok küçük bir takımın, özellikle Manchester kentinin büyük takımları Manchester United,Manchester  City, Wigan Athletic vb. karşısında taraftar toplaması ve bu taraftardan gelir elde etmesi pek mümkün gözükmüyordu. Dünya Manchester kentinden daha büyüktü ve doğru yer bulunursa çok kârlı yatırımlar gerçekleştirilebilirdi. Öneri kabul edildi. Sıra doğru yeri bulmaya gelmişti.

1,3 milyarlık nüfusuyla Çin ön plana çıkmaya başladı. Daha önce büyük kulüplerin gittiği ve ciddi faydasını gördüğü bu ülke, Avrupa futboluna olan büyük ilgisiyle dikkat çekiyordu. Çin’de karar kılındı ve öncelik bu ülkeden bir kardeş kulüp seçmeye verildi. İkinci lig ekibi Liaoning Tiger Star ile anlaşmaya varıldı. Bu anlaşma, İngiltere için bir ilk teşkil ediyordu. İlk defa bir İngiliz kulübü ile Çin kulübü ortaklığa gidiyorlardı.

 

 

Anlaşma detaylarına gelince; öncelikle Çin’deki kulübün adı Stockport Tiger Star olarak değişti. Ayrıca Çin’de bir futbol okulu açılacak ve Stockport County Çin’e turlar düzenleyecekti. Özellikle Çin’e düzenlenen turlara yoğunlaşmakta fayda var. Maç yapılacak şehirler olarak bilindik Pekin, Şangay vb. yerine, daha önce hiçbir yabancı takımın gitmediği Yingkou gibi şehirler seçildi. Bu seçimin ne kadar isabetli olduğu çok geçmeden ortaya çıkacaktı. Stockport County’nin oynadığı lige, sıralamasına bakmaksızın büyük bir ilgi gösterildi maçlara. Tabii normal olarak Manchester’daki taraftarlarından çok daha fazlasını topladılar orada. İlgi o kadar büyüktü ki, Stockport County ürünlerini satan bir store açılması çok uzun sürmeyecekti. Çin’de elde ettikleri gelir kat be kat üstünde oldu İngiltere’de elde ettiklerinden.

 

 

Steve Bellis’in uefa.com’da yaptığı röportaja kulak verelim; “Çin’deki en aktif İngiliz kulübüyüz. Kulüpler yeni gelir akışı bulmak zorundalar, özellikle kendi evlerinde bu çok zorsa. Çin’de hızlı bir sıçrama bekliyorsanız, unutun gitsin. Biz uzun vadede buradayız. Ürünlerimizi satmadan ya da büyük sponsorluk anlaşmaları imzalamadan önce burada markamızı geliştirmemiz gerekiyor. Ama diğer kulüpler böyle düşünmedi maalesef, kısa süreli kaldılar.” Oyuncu bazında ise ilginç bir örnek veriyor Bellis; “Genç bir Çinli futbolcu Stockport altyapısına girdi ve çok geçmeden Çin’in Olimpiyat kadrosuna seçildi.” Seçildiği kulübün o zaman İngiltere’nin 4. liginde oynadığına dikkatinizi çekerim.

 

 

Küçük bir takımın bu büyük cesareti takdire şayan gerçekten de. Bu hikayeyi ilk duyduğum zaman, “Trabzonspor’a da uygulanabilir mi?”sorusu geldi hemen aklıma. İhtimalleri düşündüm. Trabzonspor’un yurt dışında kendine en yakın hissettiği kulüp Drogheda United kuşkusuz. Hem taraftar hem de kulüp bazında. Ama bu mütevazı İrlanda kulübünün kendine ait yeteri kadar sorunu var zaten. Drogheda taraftarından ekonomik beklenti içerisinde olmak hayal gibi çünkü böyle bir şey mümkün olsa önce kendi takımlarına yardım ederlerdi. Tabii yine de özel maç yapılmalı hatta geliri Drogheda’ya ait olmalı, bu ayrı mesele.

 

İkinci ihtimal olarak Asya’dan bir takım geldi aklıma; ama Stockport’unki gibi Çin’de değil Güney Kore’de bu takım. FC Seul. Ortak noktamız da bildiğiniz gibi Şenol Güneş. Orada Şenol Güneş’in çok sevildiğini biliyoruz. Hatta onu görmek için tek başına Ankara’ya gelen Koreli taraftar da gördüm. 30.000’den fazla taraftarı var Seul’un. Belki çok da büyük bir rakam değil ama Trabzonspor özel maç için Kore’ye gitse hatırı sayılır bir taraftar toplar bence stada. Sadece FC Seul taraftarları değil şehirdeki diğer futbolseverler de gelir. Ticaretten çok anlamam ama resmi ürünler de götürülebilir oraya. Kulüp bazında anlaşma yapılabilir, memnun kalınırsa her sene gidilebilir. Trabzonspor’u orada tanıtırken Şampiyonlar Ligi maceramız kullanılabilir, Türk-Kore dostluğuna vurgu yapılabilir. Böylece ilgi arttırılabilir…

Trabzonspor Türkiye’de ısrarla görmezden gelinen bir kulüp. Ne yaparsa yapsın hakkı asla teslim edilmiyor kendisine ulusal bazda.  En büyük hayallerimden biri, Trabzonspor’a kendi ülkesinde verilmeyen itibarı dünyada kazandırmak. İşin maliyet boyutunu bilmiyorum, ekonomiden çok anlamam açıkçası. Ama lokallikten kurtulmak gerek; ülke içinde engeller varsa dünyaya açılmak gerek. Stockport County Manchester’da, İngiltere’de yapamadığını Çin’de yaptı. Trabzonspor da işe Güney Kore’de başlayabilir. Doğru hamleler uygulanırsa başarılı olunabileceğini düşünüyorum.