Futbol tarihine ‘’tanrının eli’’ tanımlamasını getiren maç 1986 Dünya Kupası çeyrek finalinde yaşandı. Arjantin ile İngiltere Mexico City’nin efsanevi Azteca stadında yarı finale kalabilme mücadelesi için karşı karşıya geldiler. Falkland adaları savaşı hala hafızalardaydı ve karşılaşma 1966 finallerindeki İngiltere-Arjantin maçının rövanşı şeklinde algılanıyordu.  Ancak 20 yıl öncesine göre bir fark vardı o da Arjantin’de Diego Maradona adında bir futbol dehasının sahada oluşuydu. İngilizlerde ise Everton’dan Barcelona’ya transfer olan Lineker grup maçlarında hat-trick yaparak göz dolduruyordu.

İlk yarıda karşılıklı ataklar olsa da Arjantin biraz daha üstün olan taraftı ve İngilizlerin kalecisi Shilton gole izin vermemişti. Carlos Bilardo’nun ekibi ikinci yarıda ilk golü bulan taraf oldu. Ceza sahası içinde bir hava topuna yükselen Maradona topu ağlara gönderdi. Efsanevi bücür topu eliyle ağlara göndermişti ama İngilizlerin Tunus’lu hakem Bennaceur’a yaptığı itirazlar sonucu değiştirmiyor ve 51.dakikada Arjantin 1-0 öne geçiyordu.

 

Maradona daha sonra golü ‘’tanrının eli’’ olarak tanımlayarak tarihe geçiyordu. İngilizler şoktan kurtulamamışken 3 dakika sonra Maradona bu kez orta sahadan her rakibini tek tek çalımlayarak golü atıyordu ve bu gol de ‘’yüzyılın golü’’olarak futbol literatüre geçiyordu.

 

80.dakikada Gary Lineker’in golü İngilizleri umutlandırsa da kalan bölümde fileler bir daha havalanmıyor ve Arjantin maçı 2-1 kazanarak yarı finale yükseliyordu. Maradona yeryüzünde futbol var olduğu sürece unutulmayacak iki gol kaydederken, Arjantin milli takımı da İngilizlerden 1966’nın rövanşını almış ve Maradona futbol yeryüzünde var olduğu sürece unutulmayacak iki gol atmış oldu.

 

"Gelip bana sarılın, yoksa hakem golü iptal edecek’’ Maradona tanrının eli vukuatından sonra takım arkadaşlarını attığı gole sevinmeye zorluyor.

"Maradona’ya en yakın olan, onu öldürsün. O öldüremezse başka biri denesin, bu kadar basit" Bobby Robson’ın Maradona’yı durdurabilmek için oyuncularına sunduğu basit çözüm yolu!

"Termos kafalı Shilton topu göremedi bile’’ Maradona’nın herkesi ipe dizerek attığı golden sonraki yorumu.

Bu kategoriden diğerleri: