1978 | Tangocular ve Sihirli Konfetiler

Dünya Kupası’ndaki final maçları içerisinde 1978’de Arjantin-Hollanda mücadelesinin ayrı bir yeri var. Belki futbol olarak çok üst düzey bir karşılaşma olmadı ama Arjantin’in başkenti hırs ve mücadele açısından unutulmaz bir maça ev sahipliği yaptı. Üst üste ikinci finalini oynayan Hollanda ev sahibi ülke karşısında kağıt üzerinde favori olan taraftı. Maç öncesi takımlar tünelden görüldüğünde stattaki 70.000’den fazla taraftar konfetiler ve hazırlanan pankartlarla muhteşem bir atmosfer yarattı.

 

Karşılaşma karşılıklı ataklarla başlarken 38.dakikada Mario Kempes’in golü geldi. İkinci yarının başları da ilk yarının benzeriydi. Oyun orta sahaya yığılırken herkes kupayı Arjantin’in kazanacağını düşünüyordu ancak 82.dakikada Dick Nanninga skora dengeyi getirdi. Hele bir de son dakikada Rensenbrink’in şutu direkte patlayınca stattaki ve ekranları başındaki milyonlarca Arjantin’linin yüreği ağzına geldi.

 

Hollanda’nın tecrübesi galibiyet için yeterli olmadı ve maç uzatmalara gitti. 105.dakikada Arjantin milli takımında Mario Kempes bir kez daha sahneye çıktı. 11 dakika sonra Daniel Bertoni maçın skorunu belirledi 3-1!

 

Gün Arjantin’in günüydü. Hollanda’da  politik sebeplerle Dünya Kupası’na gelmeyen Johan Cruyff’un yokluğu hissedilmişti. Arjantin tarihindeki ilk Dünya Kupası’nı kazanırken Kempes turnuvayı gol kralı olarak tamamladı. Bize göre maçın bir şampiyonu daha vardı. Sihirli konfetiler !