1982 | Joga Bonito Vs Catenaccio

1982 Dünya Kupası’nda ilk kez 24 takım mücadele etti. İlk olarak 4’er takımlı 6 grup oluşturulurken her grubun ilk iki sırasını alan ülkeler ikinci turda 3’erli 4 gruba ayrıldı. Grup liderleri yarı finale yükselerek yoluna devam edecekti ve İtalya ile Brezilya aynı grupta yer alıyordu. İki takım Barcelona’da karşı karşıya geldiğinde Brezilya’ya beraberlik yeterli olacak İtalya ise ancak galibiyet halinde yarı finale yükselebilecekti. Enzo Bearzot’un ekibi İtalya’nın karşısında Tele Santana’nın Brezilyası vardı.

İtalyanların kahramanı Paolo Rossi’nin şike nedeniyle aldığı iki yıllık ceza sona ermiş ve 1982 Dünya Kupası’nda uzun bir aradan sonra yeniden boy göstermeye başlamıştı.

Grup maçlarında bekleneni veremeyen Rossi her şeye rağmen bu önemli maça teknik direktörü Bearzot tarafından ilkonbire alınmıştı. Sambacıların kadrosunda ise Cerezo, Zico, Falcao ve Socrates gibi yıldızlar vardı.

Maçta henüz 5.dakika oynanıyordu ki Antonio Cabrini’nin sağdan ortası ceza sahası içindeki Rossi ile buluştu ve yıldız futbolcunun kafa vuruşu Brezilya filelerine gitti. İtalya oyunu kendi yarı alanında kabullenip kontra ataklarla gol arıyordu ve taktik sonuç vermişti. Brezilyalıların baskısında ise Zoff kalesinde geçit vermiyordu. Ancak Sokrates 12.dakikada Zoff’u mağlup etmeyi başardı. Brezilya’nın gol sevinci de  kısa sürdü. 25.dakikada yeniden sahneye çıkan Rossi takımını bir kez daha öne geçirdi. İlk yarı bu skorla geçilirken ikinci yarıda Dünya Kupası tarihinin belki de seyir zevki yüksek, en güzel futbolu sahaya yansıyordu. 68.dakika Falcao’nun golü Brezilya’ya beraberliği getirdi. 6 dakika sonra Tardelli’nin sağdan ortasında altı pas içinde topla buluşan Paolo Rossi hat trick yaptı ve takımını bu dev maçta üçüncü kez öne geçirdi.

 

 

İlerleyen dakikalarda Zoff kalesinde geçit vermeyince İtalya yarı finale yükselen taraf oldu. Brezilya evine dönerken Rossi ülkesinin futbol tarihine adını altın harflerle yazdırdı ve sonrasında 6 golle turnuvayı gol kralı tamamladı. İtalya ise Dünya Şampiyonu oldu.