2002 | Gözyaşlarıyla Yitip Giden Turnuva

12 Haziran 2002 günü gözler Miyagi’de İsveç-Arjantin grup maçındaydı. Nedeni ise Arjantin’in muhtemel elenme durumuydu. Son maçlar öncesinde İsveç’in  4, Arjantin’in ise 3 puanı vardı. Gruptaki diğer takım İngiltere de 4 puana sahipti. Bu da demek oluyordu ki Tangocuların mutlak 3 puanı alıp İngiltere’nin maç sonucuna bakmadan tabiri caiz ise: kendi ipini kendi kesmesi gerekiyordu. Acaba Tangocular elenecek mi soruları altında mücadele başlamıştı.

İsveç’te Mellberg, Lucic, kaptan Mjallby, Svensson, Linderoth, Larsson ve Alback gibi isimler bulunuyordu. Genç İbrahimoviç ise o maçta 88.dakikada oyuna dahil olmuştu. Turnuvaya kupanın favorisi olarak gelen Bielsa’nın takımında ise Chamot, Samuel, Zanetti, Almeyda, Sorin, Aimar, Ortega, Batistuta ve C.Lopez gibi isimler vardı. Kulübedeki isimler ise bir o kadar daha kaliteliydi: Crespo, Veron, Caniggia ve Kily Gonzalez yer alan isimlerdendi.

 

Bielsa bundan önceki iki maçta Batistuta ve Crespo’yu birlikte oynatmamıştı. Medyanın eleştirilerine kulak asmayan Bielsa bildiğinden şaşmayarak o inatçı huyundan da bir gram eksiltmeyerek bundan önceki maçlara çıktığı üzere solda Claudio Lopez, sağda Ortega ve ortada Batistuta üçlü hücumuyla maça çıkmıştı. Maça çok hızlı başlayan Arjantin sağlı sollu ataklarla İsveç kalesine hücum ediyordu. Topun ve hücumun hızı bir an olsun yavaşlamıyordu. İsveç ise ataları vikinglerin kemiklerini sızlatır bir şekilde rakibine karşı koyamayarak karşı yarı sahada bir türlü hücum atraksiyonlarına giremiyordu. İlk yarı golsüz bitti. İkinci yarıda ise Arjantin’in hızı kesilmişti. Maçın 59.dakikasında Andres Svensson’un  yaklaşık 30 metreden attığı frikik golüyle ‘’Arjantin’den iyi kaleciler çıkmaz’’ tezini  futbol kamuoyuna bir kez daha kanıtlıyordu. Golden sonra cesaretlenen İsveç Arjantin kalesinde tehlikeli anlar yaratıyordu. Marcelo Bielsa ise gole ihtiyacı olmasına rağmen 58’de Batistuta’yı çıkarıyor yerine Crespo’yu sokuyordu! Bu ikili yine bir araya gelememişti. Maçın 88.dakikasında kazanılan penaltıyı Ortega kaleciye nişanlamasına rağmen takip eden pozisyonda Crespo golü atıyordu. Fakat atılan bu golden sonra Arjantin başka gol bulamayarak turnuvaya veda ediyordu.

 

Evet, Arjantin elenmişti. İki Dünya şampiyonluğu bulunan tarihinde Maradona, Passarella, Kempes, Valdano gibi futbolcuların efsaneleştiği bu forma ve bu ülke nasıl elenebilirdi sorularının altında Arjantin büyük bir fiyasko sonucu elde bavullar ile beraber apronda uçak bekleyen takımlar kervanına katılıyordu.

 

Futbolu güzelleştiren olaylardan biri de sürprizlerdir. Çok sürpriz oldu bu erken veda. Bielsa’nın o inatçı tutumunu da unutmamak elde değil. O değil de Batistuta’nın ağlaması çok koydu. Elenmeye hakkınız olabilirdi ama Batistuta’yı ağlatmaya hakkınız yoktu !