18 Kasım 2016 | CAS’da Kritik Gün*

18 Kasım 2016 Cuma günü Türk futbolunu yakından ilgilendirecek bir duruşmaya sahne olacak CAS.

Bilindiği üzere Trabzonspor, Türkiye’de yaşanan şike süreci sonrası haklarının teslim edilmediği gerekçesiyle TFF aleyhine UEFA’ya başvurmuştu. UEFA almış olduğu kararlar neticesinde Türkiye’de işlenen şike suçunu sabit görmüş; Fenerbahçe, Beşiktaş, Sivasspor ve Eskişehirspor’un şike yaptığına/ teşvik aldığına kanaat getirmiş ve ilgili kulüpleri cezalandırmıştı. İlgili kulüplerin CAS’a yaptığı itirazlar CAS tarafından kabul edilmemiş ve bu cezalar onanmıştı.

İlginç bir uygulamayla suçlulara cezasını veren UEFA, mağdur kurumlara ise haklarını teslim etmemişti. Trabzonspor’un bu başvurusu bu hakların teslim edilmesine yönelikti, ancak başvuru “görevsizlik” nedeniyle UEFA tarafından kabul edilmemişti. Trabzonspor da bunun üzerine CAS’a başvuru yapmıştı.

18 Kasım’da yapılacak olan CAS duruşması işte bu yüzden çok önemli. Trabzonspor’un elinde hem Türk yargısının kararları, hem UEFA’nın kararları hem de CAS’ın kendi kararları olmak üzere önemli deliller bulunmakta.

18 Kasım'da İsviçre’nin Lozan şehrinde gerçekleştirilecek duruşmaya Trabzonspor Kulübü avukatlarının yanı sıra Fenerbahçe Kulübü avukatları, TFF ve UEFA yetkilileri de katılacak. Ayrıca duruşmada Trabzonspor yönetimi de hazır bulunacak. CAS, yapılacak duruşmanın ardından kararını daha sonra açıklayacak.

 

CAS kararı sonrası Türk Futbolu’nu yeni kararlar bekleyebilir ya da başka bir ifadeyle Türk futbolu yeni kararlar almak zorunda kalabilir. Bizim de umudumuz ve beklentimiz bu yönde.

Ve şimdiden okurlarımız için bir uyarımız var. Bu dava ile ilgili ulusal medyada çıkan hiçbir habere itibar etmemeleri oldukça önemli. Zira bundan önceki yaklaşık 5 yıllık süreçte, ulusal medyanın bu konudaki tavrını ve tutarsızlığını gayet iyi biliyoruz. Bütün haberleri gerçeklikten ve hukuktan uzak, manipülatif yönü güçlü haberlerdi. Bu konu ile ilgili CAS’ın açıklamalarına ve Trabzonspor Kulübü yetkililerinin açıklamalarına itibar edilmesi, sürecin geldiği noktayı doğru bir açıdan anlamak için oldukça önemli.

Bizler de bu konu ile ilgili gelişmeleri, açıklamaları ve kararları en doğru ve gerçek haliyle sizlere yansıtmaya devam edeceğiz.

 

* CAS : Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi