Kazım'ın Müziği

 

Her sene bir şeyler yazarım 25 Haziran’da.Her sene Kazım Koyuncu'yu anlamak, anlatmak gerektiğini söylerim. Kimse dikkate almasa da,her sene #KazımKoyuncuÖlümsüzdür etiketleriyle gün geçiştirilse de,her zaman anlamaya, anlatmaya gayret ederim.Her sene vurgularım.

Ümit Kıvanç'ın "Şarkılarla Geçtim Aranızdan" adında 3 saatlik bir belgeseli var.Kazım Koyuncu'yu en doğru ,en iyi anlatan belgesel. Gerçekten Kazım Koyuncu'yu anlamak isteyenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir belgesel.

Fikirlerinden hep bahsedilir. Ben bu kez müziğinden bahsetmek istiyorum.

Kazım Koyuncu'nun müziği sadece Karadeniz müziği diyerek açıklanabilecek kadar basit değil. Kazım Koyuncu'nun bu kadar sevilmesinin nedeni sadece fikirleri veya güzel ses ide değil. Kazım Koyuncu'nun sevilmesinin nedeni yıllardır Türkiye'de süre gelen otantik müzisyenler-yenilikçi müzisyenlerçatışmasında taraf seçmemesi, ortak nokta bulmasıdır. Şuana kadar bunu Kazım Koyuncu'dan başka yapabilen tek oluşum bir zamanların Resul Dindar'lı Karmatesi’dir. Resul Dindar'sa şuan o formdan hayli uzaklaşmıştır. Peki nedir bu ortak nokta?

Kazım Koyuncu'yu Gülbeyaz dizisiyle ön plana çıkaran parçalar olan "Ben Seni Sevduğumi","Denizde Kararti Var","Divane Aşık Gibi" adlı şarkıların ve daha bir çoğunun sahibi Hasan Tunç, 1912 doğumlu bir kemençe sanatçısıdır.

Bir müzik türünü dinledikçe ilk başta size kötü gelen bir çok eserin aslında ne kadar büyük birer sanat eseri olduğunu anlarsınız. Dinledikçe o müzik hakkında daha çok bilgi sahibi olur, iyiyi kötüyü daha çok ayırt etmeye başlarsınız. Dünyada pop müziğin tutmasının sebebiyse ilk dinlenildiğinde kulağa hoş gelmesi, kolay ezberlenmesi, hemen dile takılmasıdır. Sanat eserini değerli kılan popülaritesi değil,ölümsüzlüğüdür. Bir sanat eseri ne kadar çok yaşarsa o kadar kalitelidir. Görüldüğü üzere pop müzikteki birçok parçada 1 sene sonra unutulmakta, eskimektedir. Kazım Koyuncu'yu değerli kılansa otantik eserleri değerini yitirmeden, yıpratmadan modernize etmesi, halka sunmasıdır.

Otantik eserlerin kayıt altına alındığı yıllar ile günümüz arasında müzik anlamında çok farklılıklar vardır. Bir eserin herkes tarafından beğenilmesi, dinlenilmesi için günümüze hitap etmesi gerekmektedir. Buyrun Hasan Tunç'tan Divane Aşık Gibi eserini dinleyin. Bu müzikle ilgilenen haricinde kimse bir daha dinlemeyecektir.Çünkü anlaşılması, hissedilmesi zordur. Günümüze hitap etmiyordur. İşte bu noktada devreye Kazım Koyuncu giriyor. Eseri saflığını, otantikliğini bozmadan modernize ediyor. İşte bu sayede bu türkü günümüzde hala dinlenebiliyor.Peki neden bunu başarabilen sadece Kazım Koyuncu? Bunun nedeniyse gayet açık.Şu sıralar Karadeniz müziği gayet revaçta. Müzisyenler bu işten para kazanıyorlar. Yaşamlarını daha iyi şartlarda devam ettirmek için daha çok insana ulaşmak zorundalar ve bu onları popüler müziğe sevk ediyor. Birçok sanatçı gün geçtikçe neredeyse "Şiveli Pop" diyebileceğimiz bir akıma kayıyor. Karadeniz müziği yapıyorum adı altında pop müzik Karadeniz müziğiyle birleştiriliyor. Anlamı, derinliği olmayan, akılda kalıcılığı ön planda olunan eserler piyasaya sürülüyor. İşini iyi yapanlar yok mu? Tabii ki var ancak onlarda bir yerden sonra ister istemez bu akıma katılıyorlar. Kolayca ayırt edebileceğimiz gibi ,bir çoğu bir kaç sene dinlenip bir kenara atılıyorken, Kazım Koyuncu hala ilk kez dinlermişçesine dinlenebiliyor,her seferinde aynı hazzı sağlayabiliyor.

 

Karadeniz müziği bir hazine. Sevseniz de ,sevmeseniz de kültürümüz. Kültür bir ulus için en önemli hazinedir ve buna hepimiz sahip çıkmak zorundayız. Karadeniz müziği bir dönem anlamsız sözler, alışılmış ritimler, basit melodiler ile hayli yıpratıldı. Bunun önüne ilk geçen Fuat Saka'dır ancak değeri bilinmemiştir. Kazım Koyuncu'ya ise artık halk kayıtsız kalamamıştır. Kazım Koyuncu müziksel anlamda bu yüzden önemlidir. Bir kesim aşırı otantikçiler tarafından beğenilmez .Onlar hep eskinin aynen kullanılmasını savunurlar. Yanlışa düştükleri nokta ise müziğin birçok sanat dalı gibi gelişmek, yeniliklere özünü kaybetmeden ayak uydurmak zorunda olduğunu düşünmemeleridir. Kazım Koyuncu, sadece Hasan Tunç değil Helimişi Xasani, Hasan Sözeri gibi bir çok unutulmuş sanatçının eserlerini modernize etmiştir. Kazım Koyuncu, birçok insan bu eserleri belki de ömründe bir kez dahi duymayacakken modernize etmiş, herkese sevdirebilmiştir. Kazım Koyuncu'nun başarısının nedeni de budur.

Kazım Koyuncu, futbolda statükoyu deviren Trabzonspor gibi, Karadeniz müziğinde statükoyu deviren bir kahramandır, kahramanımdır.

 

Berkay Hacıfettahoğlu