Bombanın fitili 2001 yılında düzenlenen Dünya Gençler futbol şampiyonasında ateşlenmişti.20 yaşındaki  Arjantinli bir bücür turnuvada 11 gol atarak bireysel rekor kırıp aynı zamanda ülkesini turnuvada şampiyonluğa taşıyordu.Bu performansının ardından Real Madrid, Milan, İnter, Lazio, Juventus ve Barcelona gibi kulüpler bu çocuğun peşine düşmüştü.

Hristo Stoichkov, Bulgaristan tarihinin tartışılmaz en büyük futbolcusudur. Onu herkes efsane haline geldiği Avrupa’ya kendini tanıttığı Barcalona’dan hatırlar. Gerek sol tarafta gerek forvette bazen ortada oynuyordu. Muhteşem sol ayağıyla attığı goller özellikle aşırtmaları ve frikikleri hala herkesin hafızasındadır. Tabi bir de söylediği sözler ve saha içindeki davranışları da hafızalardadır.

Malum, günümüz çizgi roman film ve dizileri ile geçiyor. Oldukça “trend” yeniden çocukluğumuzdaki kahramanlar.

Gelmiş geçmiş futbol tarihinin en “takım” gibi “takımı” olarak belirtebileceğimiz ve bu doğrultuda “ortak” şekilde oynayan Barcelona 2010-2011 kadrosu… İlk gençlik dönemlerimizin kahramanı…  Temelleri daha önceye dayansa da zirve buydu.

 

Paraná nehri ( Rio Parana) Güney Amerika’nın, Amazon nehrinden sonraki en büyük akarsuyudur. Orta Brezilya’dan doğar, Güney’e doğru yol alır, Arjantin topraklarına ulaşır, sonrasında Uruguay nehri (Rio Uruguay) ile birleşerek, Atlas Okyanusu kıyısında Rio de Plata halicini oluşturur.

Güney Amerika’nın bu bereket abidesinin bir yansıması şu sıralar Dünya Futbolu’nu da etkisi altına almış durumda. Arjantinli Messi, Brezilyalı Neymar ve Uruguaylı Suarez’in oluşturduğu ve en az Rio de Plata halici kadar ihtişamlı hücum hattı bu sene Barcelona forması ile bütün büyük kupalara aday durumda.