Afrika Uluslar Kupası 2012 Günlüğü (24-01-2012)

Afrika Uluslar Kupası gruplardaki ilk maçları bugün D grubunda oynanan 2 maç ile sonlandırdı. D grubunun açık ara favorisi şüphesiz Siyah Yıldızlar lakaplı Gana ama ne yazık ki onlar da tıpkı turnuvanın diğer favorisi Fildişi Sahili gibi kalitelerini sahaya tam anlamıyla yansıtamadılar. Grubun en zayıf takımı ise kesinlikle Botswana. Üstelik takım içi sorunlar yaşamaları olmayan güçlerini daha da aşağılara çekiyor.

Gana'yı en son 2010 Dünya Kupası çeyrek finalinden hatırlıyoruz.Uruguay ile çeyrek finalde karşılaşan Siyah Yıldızlar maçın uzatmaya gitmesiyle 120. dakikada penaltı kazanmışlardı ve bu penaltıyı gole çeviremediler. Ardından penaltılarda  Uruguay'a trajik bir biçimde elenmeleri hala zihnimizde yer tutmaktadır. Ayrıca Gana'nın Afrika Uluslar Kupası'nı daha önce 4 kere kazanmış olduklarını belirtelim.

Botswana ekibine gelince gerçekten ilginç bir durumla karşılaşıyoruz. Ülke olarak aslında zengin sayılabilecek bir özelliğe sahip olsalar dahi bunu futbola yansıtıp bir futbol kültürü oluşturamamış bir takım Botswana. Üstelik bu turnuva öncesinde milli takım oyuncuları ile ülke federasyonu arasında prim gerginliği yaşanmış. Bu gerginlik sonucu antrenmanları boykot eden Botswanalı oyuncular karşı taraftan isterseniz oynayın oynamayan gitsin karşılığını alınca bu karardan vazgeçmişler.Bu gerginlikle turnuvada yer alan Botswana'dan büyük başarı göstermesini beklememek gerekir.

Gana - Botswana maçına Botswana rakibinin gücüne saygı göstererek defansif bir anlayışla oyuna başladı. Doğru olan taktiksel zihniyet de buydu zaten. Lakin karşı da kadrosunda önemli yıldızlar bulunduran Gana vardı.Karşılaşmanın başından itibaren oyunu domine eden Gana buna rağmen etkili ataklar üretme konusunda yetersiz kaldı.Bu sebeple Gana'nın golü organize bir ataktan gelmedi. 25. dakikada kullanılan bir kornerle John Mensah ile golü bulan Gana oyundaki üstünlüğünü skor üstünlüğüyle de pekiştirdi.Gana bu golden sonra oyunu daha dengeli oynamaya başladı.İlk yarıyı mağlup kapatan Botswana ikinci yarı daha etkili bir oyun ortaya koydu. Bir topları Gana defansı tarafından gol çizgisinden çıkartılan Botswana gol için güçleri ölçüsünde Gana kalesine yükleniyordu. 67. dakikada Gana defansının arkasına adam kaçıran Botswana John Mensah'ın son adamı düşürmekten kırmızı kart görmesiyle avantajlı duruma gelse de bu avantajı kullanamadı.Gana grup maçlarına üç puanla başlarken kırmızı kart görmesine rağmen John Mensah maçın adamı seçildi.

Grupta diğer maç Mali ile Gine arasında oynandı.Maça ilgi çok azdı,tribünlerde boşluklar vardı. Karşılaşmaya Gine daha etkin başladı. Önemli pozisyonlar yakalayan Gine bir türlü gol vuruşunu yapamadı.Bir süre sonra Mali gösterdiği dirençle oyuna dengeyi getirdi.İlk yarı karşılıklı ataklarla geçti.Bu ataklardan 30. dakikada Bakaye Traore golü kaydederek Mali'yi 1-0 öne geçirdi.İkinci yarıda yine karşılıklı ataklar devam etti.Bir ara tempo düşse de maç iki denk gücün mücadeleci oyununa sahne oldu.Karşılaşmayı Mali 1-0 kazanarak grup maçlarına üç puanla başladı ve  avantaj elde etti.

Trabzonspor'dan tanıdığımız İbrahima Yattara bu maçta Gine'de yedekler arasında yer aldı.Yattara'nın kardeşi Naby Moussa Yattara karşılaşmaya ilk onbirde başladı.İstanbul Büyükşehir Belediye'den tanıdığımız Kamil Zayatte Gine'nin kaptanı olarak maçta yer aldı.Bu maçta Mali kalecisi Soumbeyla Diakite maçın adamı seçildi.

Afrika Uluslar Kupası gruplarda ikinci maçlara yarın A grubu maçlarıyla başlayacak. Saat 18:00'de Libya - Zambiya maçının ardından saat 21:00'de Ekvator Ginesi - Senegal maçı oynanacak. 

Uğur UZUNALİ - Engin UZUNOĞLU


 

Yorum Ekle