Afrika Uluslar Kupası 2012 Günlüğü (21-01-2012

Afrika Uluslar Kupası turnuvanın ev sahibi olan  Ekvator Ginesi'nin  Libya ile yaptığı karşılaşma ile başladı. Açılış maçına gösterilen ilgi beklenenden daha azdı.Yalnız Ekvator Ginesi'nin bu maç için milli takıma 1 milyon dolar prim vaat etmesi ekstra bir motivasyon etkisi yapmıştı daha maç öncesinde.Bu ülkenin fakirlikle yoğrulduğunu düşünürsek bu prim onlar için çok şey demekti.

Libya cephesine baktığımızda ise futbol kültürü rakibine göre daha yüksek olan bir ülke karşımıza çıkıyor.Lakin onlar da ülkedeki siyasi değişimler ve çatışmalarla boğuştukları bir süreçten geçtikleri için bu haliyle sahadaki futbolu etkileyecekti. Bir dönem Gaziantepspor'da da oynamış olan Tarık El Taib, Kaddafi taraftarı olduğu gerekçesiyle milli takımdan çıkartıldığı söylentisi maç öncesinde ciddi ciddi konuşuluyordu. Ayrıca Libya takımında Kaddafi'ye karşı muhaliflerle birlikte silahlı mücadele vermiş oyuncuların olduğu da dile getirilmektedir.

Ekvator Ginesi'nde Türkiye'nin yakından tanıdığı Diyarbakırspor ve Konyaspor'da bir dönem top koşturan Kamerun asıllı Thierry Fidjeu-Tazemeta maça ilk 11'de başladı.karşılaşmaya Libya etkili başlasa da daha sonra oyunu dengeleyen Ekvator Ginesi Randy'nin sol kanattan getirdiği toplarla Libya kalesine gelmeye başladı.İlk yarıda Libya kalesine çekilen şut kalecinin topu elinden kaçırmasıyla gol çizgisini geçti ancak gol ofsyat gerekçesiyle geçersiz sayıldı.

 

Yorum Ekle