Afrika Uluslar Kupası 2012 Günlüğü (11-02-5012)

Afrika Uluslar Kupası artık yavaş yavaş bitmek üzere. Turnuva takvimine bugün üçüncülük karşılaşması ile devam edildi.Şüphesiz turnuva ile ilgilenenler bu karşılaşmayı pek önemsemiyorlar. Onların akıllarında yarın akşam 21:00'da oynanacak olan Fildişi Sahili-Zambiya finali var.Bu finalden önceki son karşılaşmada ise Gana ile Mali üçüncülük için mücadele ettiler.

Karşılaşma öncesi notlarına yer verecek olursak öncelikle Mali'nin bundan önce üç defa üçüncülük maçına çıktıklarını belirtmemiz gerekiyor.Buradaki ilginç not ise Mali bu üç mücadeleyi de kaybetmiştir.1994'te düzenlenen turnuvada üçüncülük maçında Fildişi Sahili'ne 3-1 yenilen Mali 2002'de Nijerya'ya 1-0 mağlup olarak bu başarıyı yakalayamamıştır. 2004 yılında yine Nijerya ile üçüncülük karşılaşmasına çıkan Mali sahadan 2-1 mağlup ayrılınca başarılarına bir türlü Afrika Uluslar Kupası üçüncülüğünü ekleyememiştir.

Gana cephesine baktığımızda bir hayal kırıklığı görüyoruz. Turnuvanın favorilerinden görülüp üçüncülük maçına çıkmak acı verici bir durum olsa gerek.Defans ve orta saha bakımından belki de turnuvanın en iyi takımı olan Gana forvet hattındaki yetersizliğinden dolayı final oynayamamıştır. Turnuvada Gana adına en çok golü atan oyuncuların defans ve orta saha hattında olması bu düşüncemizi doğrular niteliktedir.

Karşılaşma başladığında ilk gözlemlediğimiz Gana'nın turnuvadaki en sönük başlangıcı yapmış olmasıdır.Oyun ortada geçmesine rağmen Gana nadir gelişen Mali ataklarını son noktadan önce engelleyemiyordu. Şüphesiz final maçında oynamak varken üçüncülük maçında oynamak Gana oyuncularının konsantrasyonlarını bozmuştu. Karşılaşmanın 23. dakikası geldiğinde ceza alanı içerisinde fırsatçılığını gösteren Cheick Tidiane Diabate Mali'yi 1-0 öne geçiren golü attı.Bu gol bile Gana'nın oyuna dönmesini sağlayamadı.Karşılaşmanın 32. dakikasında Samba Sow bencilce davranmamış olsaydı fark ikiye çıkacaktı ama bu sefer futbol şansı Gana'dan yanaydı.İlk yarı durgun,sıkıcı bir futbolla ve 1-0 Mali üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci yarıda daha motive olmuş bir Gana'nın sahada yer aldığını gördük. Ataklar geliştirip Mali kalesine gitmek isteyen Gana golü aradığını karşılaşmayı izleyenlere hissettiriyordu.Hatta ikinci yarının başlarında bir gol de buldular ama yardımcı hakem televizyondan bile kolay kolay anlaşılamayan bir pozisyonda ofsayt kararı vererek Gana'nın beraberliği yakalamasına engel oldu. Mali defansa kapanarak Gana ataklarını başarı ile püskürttüğü bir sırada maçın kırılma anı yaşandı. 64. dakikada Gana'da Isaac Vorsah ikinci sarı karttan kırmızı kart görünce Mali skor üstünlüğünün yanı sıra sahada oyuncu sayısı üstünlüğünü de ele geçirdi.Mali tüm bu avantajlarına rağmen Gana'nın üzerine gidip defans bölgesinde açıklar vermedi. Karşılaşmanın 80. dakikasında Cheick Tidiane Diabate bir kontra atak sonrası hem kendisinin hem de Mali'nin ikinci golünü atarak takımını rahatlattı. Bu golden sonra oyun ortada geçti ve Mali 2-0 ile güçlü rakibi Gana'yı geçerek Afrika Uluslar Kupası 2012 üçüncülüğünü elde etti.Karşılaşmanın gollerini atan Diabate maçın adamı seçildi.

Turnuvada en son heyecan kaldı artık. 12 Şubat Pazar akşamı saat 21:00'de futbol açısından zevk veren iki takımın mücadelesiyle Afrika Uluslar Kupası 2012 son bulacak. Tüm futbolseverlere Fildişi Sahili - Zambiya karşılaşmasını izlemelerini tavsiye ediyoruz. 

Uğur UZUNALİ - Engin UZUNOĞLU


 

Yorum Ekle