Afrika Uluslar Kupası 2012 Günlüğü (08-02-5012)

Afrika Uluslar Kupası verilen iki günlük aranın ardından yarı final heyecanıyla turnuvaya devam etti. Gün içinde oynanan karşılaşmalar sonucunda finalin adı koyuldu.Yarı final karşılaşmalarında hata yapanın telafi şansının olmadığını, ciddiyetsizliğin bedelinin çok ağır oluğunu oynanan karşılaşmalarda gördük.Seyir zevki açısından doyurucu maçlar izlemek  futbolseverler için en büyük kazanç oldu.

Günün ilk yarı final maçı turnuvanın favorisi Gana ile yine turnuvanın takım oyununu sahaya en iyi yansıtan ekibi Zambiya arasında oynandı.Mısır,Kamerun,Nijerya gibi ekiplerin olmadığı Afrika Kupası 30 yıldır bu kupaya hasret olan Gana için büyük bir şanstı. Zambiya ise otoriterlerin şans tanımamasına rağmen ben de varım demek istiyordu.

Maç öncesi ve maç sırasında yağan yağmur karşılaşmanın oynandığı sahanın zemini ağırlaştırdı.Bu her iki takım için de dezavantajlı bir durumdu.karşılaşmaya ilgi diğer maçlara olan ilgiyi hatırlayınca iyi denilebilecek bir seviyedeydi.Karşılaşmanın ilk yarısına Gana atak bir futbol anlayışıyla başladı.Rakibinin gücünün farkında olan Zambiya ise haddini bilerek defansif bir zihniyetle karşılaşmaya başladı.Daha 8. dakikada Gana penaltı kazanınca rutin bir maç izleyeceğimizi düşündük ama öyle olmadı.Bu penaltı Gana'nın kaderini değiştirebilirdi ama Asamoah Gyan bu şansı Gana adına kullanamadı.İlk yarının geneline baktığımızda sahanın kesin hakimi Gana'ydı.30. dakikada Andre Ayew kullandığı serbest vuruşta Zambiya ceza alanında kardeşi Jordan Ayew'e güzel bir pozisyon hazırladı ama küçük kardeş Jordan Ayew bundan yararlanamadı.Bu pozisyonun ardından Rainford Kalaba Gana Ceza alanı önünde Christoper Katongo'ya mükemmel bir pas vererek onu kaleciyle karşı karşıya bıraktı ama Katongo bunu gole çeviremedi.İlk yarıda tüm gol girişimleri sonuçsuz kalınca karşılaşmanın ilk bölümü golsüz eşitsizlikle sona erdi.

İkinci yarı başladığında Gana yine üstün oyununu Zambiya'ya kabul ettirdi.İlk yarıdaki gibi Zambiya zaman zaman etkili ataklar düzenledi.Maçın kaderini ikinci yarıda oyuna dahil olan Zambiyalı Emmanuel Mayuka değiştirdi. 78. dakikada ceza alanının dışından yaptığı şık vuruşla takımını öne geçirdi. Artık zoru başarması gereken Gana'ydı.Golden sonra Gana baskısını rakip kalede arttırdı ama dönen toplarda kontra ataklarla zor duruma düştü. Zira bu atakların birisinde 82. dakikada Isaac Chansa'yı düşüren Derek Boateng ikinci sarı karttan oyun dışında kalınca Gana adına umutlar tükenmişti.Son dakikalarda Gana'nın atakları devam etse de başka gol olmadı ve Zambiya adını finale yazdırmayı başardı.Zambiya kalecisi Kennedy Mweene maçın adamı seçildi.

Günün ikinci yarı final maçı bir diğer favori Fildişi Sahili ile Mali arasında oynandı.Karşılaşmaya beklenildiği gibi Fildişi Sahili etkin başladı.İlk yarının henüz başında Fildişi Sahili'nin iki topunun direkten dönmesi maçın sonucunu belli ediyordu.İlerleyen dakikalarda Fildişi Sahili'nin kullandığı bir serbest vuruşu da Mali kalecisi Soumbeyla Diakite güçlükle önledi. Tam ilk yarının biteceği anda sahneye Gervinho çıktı.Sol kanattan kendi becerisiyle taşıdığı topu Mali filelerine bırakarak Fildişi Sahili'nin ilk yarıyı önde kapatmasını sağladı.

Karşılaşmanın ikinci yarısında Mali daha atak oynasa da kontrol yine Fildişi Sahili'ndeydi.Karşılıklı ataklarla geçen bir ikinci yarı oldu.İkinci yarıdaki bu ataklar her iki taraf için de gol getirmeyince Fildişi Sahili final maçı oynamaya hak kazandı.Trabzonsporlu Zokora bu karşılaşmada doksan dakika forma giydi.

12 Şubat'ta çok heyecanlı bir final bizleri bekliyor. Bir tarafta turnuvanın açık ara favorisi ve grup maçları dahil kalesinde gol görmeyen Fildişi Sahili diğer tarafta grupta Senegal gibi bir favoriyi devirmiş,yarı finalde de Gana gibi bir devi turnuva dışına itmiş Zambiya var.Futbol heyecanı için kaçırılmayacak bir final karşılaşması bizleri bekliyor. 11 Şubat'ta ise Gana ile Mali arasında üçüncülük maçı oynanacak.

Uğur UZUNALİ - Engin UZUNOĞLU


 

Yorum Ekle