Afrika Uluslar Kupası 2012 Günlüğü (04-02-2012)

Afrika Uluslar Kupası grup maçlarından sonra verilen aranın ardından çeyrek final mücadeleleriyle devam etti. Grup karşılaşmalarında iyi karşılaşmalar izlemiş olsak bile uluslar arası bir futbol organizasyonu açısından baktığımızda çok kötü maçları da izlemek zorunda kalmıştık. Çeyrek final karşılaşmalarının bu bağlamda daha ümit verici geçeceğini söylemek yanlış yorum olmaz.

Günün ilk çeyrek final karşılaşması  Zambiya ile Sudan arasında  oynandı. Bir tarafta en azından final iddiasında bulunan Zambiya diğer tarafta ise çeyrek final oynaması bile başlı başına bir başarı olan Sudan.Kağıt üzerinde bu çeyrek final eşleşmesi nasıl görünüyorsa sahaya da yansıyan futbol aynısıydı.

Karşılaşmanın başlangıcında özellikle ilk on dakika her iki takım da dengeli bir oyun ortaya koydular. Bu bölüm daha çok, sıkıcı bir orta alan mücadelesi olarak geçti. Aslında telafisi olmayan bir karşılaşma için tarafların birbirlerinin güçlerini tartmak amacıyla bu stratejiyi belirlemeleri gayet doğaldır. İlk on dakikadan sonra Zambiya etkin ataklar geliştirmeye başladı. 15. dakikada   sol kanattan kullanılan serbest vuruştan gelen ortaya ön direkte güzel bir kafa vuruşuyla golü kaydeden Sunzu, Zambiya adına yarı finali müjdeliyordu.Golden sonra Sudan rakip kalede etkin olmaya çalıştı ama bundan sonuç çıkaracak kadar başarılı olamadı.Karşılaşmanın ilk yarısı bu skorla sona erdi.

Karşılaşmanın ikinci yarısına Sudan daha etkili başladı. Bu etkili oyunu pozisyonlarla süsleseler dahi Zambiya kalecisini geçmeyi bir türlü başaramadılar.Maçın 65. dakikasında Zambiya penaltı kazandı. Bu penaltıya sebep olan oyuncu Saif Masawi ikinci sarı karttan kırmızı kartı görerek oyun dışında kaldı. Bu dakika Sudan için küçük umutların dahi tükendiği andı.Penaltıyı Christopher Katongo gole çevirerek skoru 2-0'a taşıdı. Skor rahatlığına ulaşan Zambiya bu dakikadan sonra daha rahat bir oyun ortaya koydu.Karşılaşmanın 86. dakikasında James Chamanga ile skoru 3-0'a getiren Zambiya bu turnuvada pek görmediğimiz şekilde net bir galibiyetle ismini yarı finale yazdıran ilk takım oldu.Christopher Katongo bu karşılaşmada maçın adamı seçildi.

Günün diğer çeyrek final karşılaşması ev sahibi Ekvator Ginesi ile turnuvanın favorisi Fildişi Sahili arasında oynandı.Fildişi Sahili oyuna hızlı başlayan taraftı.Rakip kaleye kolayca gitmeleri daha oyunun başında maçın skoru hakkında ipucu veriyordu.Karşılaşmanın 28. dakikasında Zokora'nın düşürülmesiyle penaltı kazanan Fildişi Sahili Drogba'nın bu penaltıyı gole çevirememesiyle bir avantajı elinin tersiyle itti.Bu penaltının kaçırılmasıyla daha da hırslanan Fildişi Sahili rakip kaleye daha çok gelmeye başladı.Karşılaşmanın 36. dakikasında Drogba, Fildişi Sahili adına golü atarak takımını öne geçirdi. Maçın ilk yarısı Fildişi Sahili'nin 1-0 üstünlüğü ile sona erdi.

Karşılaşmanın ikinci yarısında Ekvator Ginesi atak bir oyun sergilemeye çalıştıysa da bunda başarılı olamadı. 69. dakikada serbest vuruştan gelen topa Drogba çok güzel yükselerek farkı ikiye çıkartan golü attı.Bu dakikadan sonra oyun disiplininden kopan Ekvator Ginesi ataklar yapsa da bunda başarılı olamadı.77. dakikada Zokora oyundan çıkarak yerini Wilfried Bony'e bıraktı.81. dakikada ise Yaya Toure attığı güzel gol ile Ekvator Ginesi'nin büyün ümitlerini kırdı.Bu dakikadan sonra oyun orta alan mücadelesinde devam etti ve karşılaşma Fildişi Sahili'nin 3-0 üstünlüğü ile sona erdi.Bu karşılaşmada iki gol atan Drogba maçın adamı seçildi.

Zambiya ve Fildişi Sahili çeyrek final mücadelelerinden yarı final vizesini alan takımlar oldu. Her iki takımın da aldıkları net skorlar turnuva ilerledikçe güç dengelerinin mücadelesi şeklince karşılaşmalar oynanacağının habercisidir. 

Uğur UZUNALİ - Engin UZUNOĞLU


 

Yorum Ekle